Rafał, mówisz - masz.

 

Skupiłem się tylko na drużynach seniorskich.  Trudno dotrzeć do szkółek piłkarskich, małych klubów z piłką juniorską.   No i poszukałem głównie w Gdańsku i okolicach.  Im dalej od Gdańska, Gdyni, Sopotu, tym bardziej pobieżnie.  Po prostu  nie mam takiej wiedzy aktualnej o klubach z okolic Malborka, Starogardu, Sztumu, czy Kwidzyna.  Z pewnością, gdyby poszperać jeszcze właśnie tam, lista stałaby się o wiele dłuższa, ale i tak jest, niestety, bardzo długa.

 

Zanim przedstawię Ci listę klubów piłkarskich, które obecnie (sezon 2019/2020)  nie funkcjonują, czyli nie biorą udziału w ligowych rozgrywkach  -  dwa słowa o tych, co zostali.

 

Wygląda to gorzej niż kiepsko...  Poza Lechią i Arką -  w pierwszej lidze gra Chojniczanka Chojnice, ale obecnie zajmuje miejsce w strefie spadkowej.  Bytovia Bytów spadła do ligi II. Walczy, ale plotki mówią, że to ostatnie mecze tego zespołu  (problemy finansowe zmuszą zespół do wycofania się z rozgrywek).  Gryf Wejherowo zajmuje 17 miejsce w tej samej lidze.  W III lidze  rywalizuje Bałtyk Gdynia, ale po przejściu przez klub "huraganu Kamil" czyli problemów z właścicielem/sponsorem/oszustem   klub jest outsiderem tej ligi  i prostą drogą kroczy do IV ligi.  Trochę lepiej w III lidze  stoją akcje Raduni Stężyca oraz KP Starogard Gdański. Pierwsi walczą o II ligę, drudzy stabilnie w środku tabeli. Grom Nowy Staw pewnie podzieli los Bałtyku i również spadnie do IV ligi.  Dalej jest jeszcze gorzej.  Gedania Gdańsk, GKS Kowale, Jaguar Gdańsk coraz bardziej rozpaczliwie walczą o utrzymanie i brak spadku do klasy okręgowej.  W okręgówce, czyli na szóstym poziomie rozgrywkowym walczą min. silne do niedawna Czarni Pruszcz Gdański, Orkan Rumia, GKS Kolbudy i Orlęta Reda. I to nie będzie walka o awans, tylko dramatyczna rywalizacja o przetrwanie klubów.   W drugiej grupie okręgówki jest Pomezania Malbork.  Jakiś czas temu walczyła o awans do ekstraklasy... W A klasie ostatnie miejsce zajmuje Portowiec Gdańsk.  Po reaktywacji klubu przez pasjonatów z Nowego Portu, znowu nadchodzą  ciężkie lata.   W tej samej klasie, czyli na siódmym poziomie  rozgrywkowym  znajduje się obecnie Polonia Gdańsk.  

To wszystko wygląda bardzo pesymistycznie.  CI, co jeszcze grają, w większości przypadków są na skraju upadku, albo finansowego, albo sportowego. Nie ma zaplecza, nie ma już drużyn rezerwowych, nie ma rywalizacji juniorów starszych.   Z każdym rokiem coraz gorzej.

 

Aktualna tabela ligi juniorów starszych:

 

 

Lechia i Arka grają obecnie w CLJ-18, Bałtyk Gdynia i KP Starogard  powalczą o tę ligę wiosną. Reszta zagra wiosną o...  w sumie o nic. 10 zespołów od Słupska po Malbork.

 

 

Kiedyś, parę lat temu, Morena rywalizowała z wieloma lokalnymi drużynami. To były czasy:)

 

 

 

A teraz lista wszystkich, których udało mi się zebrać.  Rafał, materiał na wybory, jak znalazł:)

 

Jedno proste pytanie: Gdzie są, i co robią, ci wszyscy ludzie, którzy w tych klubach grali? Tylu chłopa...

 

 

 

 

 

 

 

 

11 listopada 2019

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

CZARNA LISTA POMORSKIEGO FUTBOLU